Kategoriler
Sağlık Eğitimi

İyi Bir Not Almak İçin Yapılması Gerekenler

Tekrardan merhabalar;

Bu yazımı yakında öğrencilerim ile not almak ile ilgili aramızda geçen konuşmadan sonra kaleme almaya karar verdim. Öğrencilerimin not almayı erken aşamalarda öğrenmeleri çok önemli. Bunun öneminin geç farkedilmesi büyük bir pişmanlık sebebi olabilmektedir.

Öncelikle çok uzun zamandır not tuttuğumu belirtmek isterim. Bana şöyle not tut, böyle not tut diyen hiç olmadı. Deneme yanılma ile öğrendim. İyi bir not tutucu olduğumu düşünüyorum.

Öncelikle not tutmak ile ilgili iki kelam edelim.

Tabi ilk tanımı yapmak için bakılması gereken yer TDK.

not tutmak (TDK’ya göre)
biri söz söylerken başkası onun söylediklerini yazmak
Kitaplardan birinin kenarına bir not yazmışsın.” – R. N. Güntekin

Peki not tutmamızın ana amacı nedir sorusunun cevabını çoğu zaman unutmamak olarak veririz. Aslında doğru fakat not tutarken ana amacımız ÖĞRENMEK’tir.

Öğrenme yeteneğinin insanın en büyük özelliği olduğunu düşünüyorum. Öğrenerek en büyük iç güdümüz olan hayatta kalma eylemini sağlamış oluruz. Not almak; bu kadar önemli bir olgunun üzerine temellenmiş bir durumdur.

Unutma olayına geldiğimizde ise; anlık değişen algımız ve dikkatimiz nedeniyle gün içinde maruz kaldığımız bazı şeyleri hafızada tutma güçlükleri yaşarız. Bu durumda not almamız için gerekli bir neden olarak görülebilir. Çünkü beyin; genellikle önemli olarak algıladığımız ve dikkatimizi yoğunlaştırdığımız bilgileri hafızaya alma gibi bir özelliğe sahiptir.

Aynı zamanda öğrenmeler aniden oluşan bir durum değildir. Öğrenme bir süreçtir. Bu süreçte belirli öğrenme olgularını tekrar etmek gerekebilmektedir. Bunun için ise soyut durumları tekrar etmek amaçlı not almamız gerekmektedir.

Gün içinde birçok enformasyon alışverişi yaparız. Not aldığımız konu ile ilgili bilgileri hatırlamamız daha kolaydır. Bu hatırlamanın not alma işlemi ile %60’lara çıktığı belirtiliyor.

Nelerden Not Alabilir?

 • Okuduklarımızdan

Örneğin; kitaplarımı okurken önemli gördüğüm yerlerin altını çizer, yanlarına notlar alırım. Online ortamda bir PDF dosyası okurken ise renklerle bölümün altını çizer, yanına dijital not etlerim. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok not alma web ve mobil uygulamaları bulunmaktadır. Dijital ortamlardan not alma ile ilgili ayrı bir yazı yazabilirim. Fakat ilk defa not almaya başlayacak biriyseniz kesinlikle not defteri öneririm. Çünkü dijital alışkanlıklar bazen not ile ilgili sürekliliğinizi bozabiliyor. Şarjınızın bitmesi vs gibi etkenler sizi ihtiyacınız olduğunda not almamanıza neden olduğunda not almaya karşı olumsuz etkileyebilir.

Hangi durumda olursa olsun, okuduğunuz ne ise bir şekilde önemli gördüğünüz yerlerin altınız çizmeli, yanına o an size düşündürdüğü ile ilgili notlar almalısınız.

 • Dinlediklerimizden

İyi bir dinleyici olmak çok zordur. İyi bir dinleyiciyseniz not almak kendi düşüncelerinizin toparlamasına fırsat verir. Bu fırsat ise aldığınız küçük notlar ile akıcı bir konuşma yapmanızı sağlayabilir. Çoğu zaman not almadığımızda ve bir konu hakkında konuşma yapma durumu ile karşılaştığımızda odaklanma sorunu yaşarız.

Dinlerken not almak amaçlı kısa cümleleriniz ile notlar almalı ve anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Karşıdaki kişinin konuşma hızı ile yazma hızınız arasındaki fark bunu yapmanızı sağlayacaktır. Hatta ses kaydı yapabilir, sonra onu tekrar dinlerken notlar alabilirsiniz. Lisans dönemimde ve önemli olduğunu düşündüğüm konuşmalarda çok ses kaydı yapmışlığım vardır. Bu ses kayıtlarını her bir dinleyişimde ayrı bir katkısını görüyorum. Eminim sizde bu faydayı görebilirsiniz.

 • Gözlemlerimizden

Gözlem yeteneği edinmek çok önemlidir. Bunun ayrı bir konu olduğunu belirtmek isterim. 3 öğrencinin klinik uygulamada aynı serviste gözlem yapmalarını istediğimizde ve bunu yazılı hale getirdiklerinde herbirinin çok farklı gözlem yeteneklerinin olduklarını görebiliyoruz. Gözlemlerimiz ile ilgili algıda seçicilik gibi önemli bir olguyu bilmek gerekmektedir. Bulunduğumuz yerde neyi, ne şekilde gözlemlemek gerektiğini bilmek gereklidir. Bu bilgi öğrencide beklentilerimize yönelik gözlem yapmalarını sağlayacaktır.

Gözlem yaparken not alma işlemi her şey için yapılmamalıdır. Sadece çok ilginç ve önemli olduğunu düşündüğünüz durumlar ile ilgili notlar almalısınız. Yine teknoloji sayesinde gözlemlediğiniz şeyin resmini çekebilir ve altına not alabilirsiniz. Bu dijital not alma teknolojilerinin kullanımı için çok uygun. Ve hayatımda fotoğraf çekerek not alma işlemi belki not alma eyleminin %20’sini oluşturuyor. Teknolojiyi yeri ve zamanında kullanmak işinizi çok kolaylaştırır.

 • Düşüncelerimizden

Belki not alırken en soyut olgumuz düşüncelerimizden notlar almaktır. Bunu manuel veya dijital ortamda yapın gibi bir öneri vermeyeceğim. Ne zaman düşüncelerinizden not alma ihtiyacı duyduğunuzda en yakın not alma aracına notlarınızı alabilirsiniz. Benim genellikle düşüncelerim ile ilgili bir rutinim bulunmamaktadır. Aklıma bir düşünce gelmişse ve tuvalette olsam dahi o düşünceyi nota aldığıma emin olmadan not almayı bitirmiyorum. Düşüncelerimiz en umulmadık yerlerde gelebilmektedir. Bu duş alırken, tuvalette, yolculuk esnasında, uyurken vs. O eylemi kesip not almanızı öneririm. Çünkü daha sonra alırım dediğiniz bir düşünceyi unutabiliyorsunuz. Ve sonrası pişmanlık..

Şimdi Gelelim Not Almanın Faydalarına;

1. Aktif olmanızı sağlar.

Nerde olursanız olun (ders, toplantı, seminer vs) edilgen bir durumdan sizi kurtarıp, aktif rol alan biri konumuna getirir.

2. Dikkatinizi Toplar.

Aktif bir not alıcı olduğunuzda ister isteme dikkatinizi o yöne yöneltmek zorunda kalırsınız. Dikkat sürenizi uzun tutmak öğrenmenizi kolaylaştırır.

3. Unutmamanızı sağlar.

Belirtiğimiz gibi beyin genellikle onun için önemli olan bilgileri tutar. Her bilgiyi önemli olarak görmeyebilir. Bu durumda ileride notlarınızı tekrar gözden geçirmek unutmanızı engeller.

4. Zaman kazanmanızı sağlar.

Not almak öğrenme eylemini kolaylaştırdığı için zaman kazanmanızı sağlar. Not almadan yapılan bir öğrenme uzun süre isteyecektir. Bu sürenin maliyeti ise pahalı olacaktır. Ayrıca düzenli aldığınız notlar sizin notlarınız arasında kaybolmanızı engelleyerek de zaman kazandırır.

5. Düşüncelerinizin yapılanmasını sağlar.

Sistematik alınan notlar birleştirildiğinde o konu hakkında sistematik bir düşünme olgusunu geliştirir. Bu düşünme olgusu ise sizin kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlar. Ayrıca daha sonra öğrenilecek bilgiler için sağlam zemin hazırlar.

6. Özgüveninizin artmasını sağlar.

Not alarak kendinizdeki olumlu değişimleri gördüğünüzde kendinize karşı bakışınız değişecektir. Bu olumlu değişme özgüveninizin gelişmesini sağlar. Bu özgüven ile daha fazla öğrenmeye istekli ve açık biri haline gelebilirsiniz. Bu duruma bir örnek vermek istersek; bir kongrede bir konuşmadan sonra soru cevap faslı olur. Burada iyi bir dinleyici olup, not tutmuşsak ve notlarımız dahilinde bir anlaşılır, açık ve net bir soru sorabiliriz. İlerde aynı durumlarda daha sık bu soru sorma faaliyetinde bulunarak özgüvenimizin geliştiğiniz fark ederiz.

7. Yaratıcı fikirlerin oluşmasını sağlar.

Aralıklı olarak notlarınıza baktığınızda ve ilgili notları birbiri ile ilişkilendirdiğinizde yeni düşünce örüntülerinizin oluştuğunu göreceksiniz. Bu yaratıcılığınızı artıracaktır.

Şimdi size bir not alma tekniği olan Cornell Tekniği’nden bahsetmek istiyorum.

Tüm not defterlerimiz Cornell Tekniği’ne uygun olmasa bile bu teknikteki bazı yerleri akılda tutmak kendi not defterinize not alırken faydalı olacaktır. Ayrıca Cornell Tekniği’ne göre not defterleride bulunmaktadır. Temin ederek sistematik not almayı öğrenebilirsiniz. Ben ise aşağıda sizler için bir tane çizdim.

Tek sayfa a4 kağıdı olarak buradan çıktı alabilirsiniz. 

Veya aşağıda yer alan boş tasarımı kullanabilirsiniz.

Aşağıda gördüğünüz Cornell Not Alma Tekniği’ni uygulamanız için gereken tekniğe özel bir not sayfasıdır. Bu not sayfasında gördüğünüz bölümleri nasıl kullanmanız gerektiğini açıklayalım.

 • Başlık Bölümü

Bu bölüm görüldüğü üzere notun konusunu, notun alındığı tarihi, dinlediğiniz kişinin adını vs yazabileceğiniz bir yerdir.

 • Anahtar Kelimeler Bölümü

Not almak istediğiniz konu ile ilgili o konuyu anımsatıcı anahtar kelimelerin yazıldığı bir bölümdür.

Dinlediğimiz, gördüğümüz, okuduğumuz veya düşündüğümüz herşeyi bir kaç kelime ile ifade etmek, konunun ne ile ilgili olduğu hakkında bize fikir verir. Aynı zamanda farklı zamanlarda aldığınız aynı anahtar kelimeleri içeren notları birleştirebilirsiniz.

 • Detaylı Açıklama Bölümü

Not tutma etkinliğimizde en fazla kullanacağımız alan buradır. Buraya grafikler, istatistikler, önemli ifadeler ve diğer notları yazabilirsiniz. Madde halinde yazmak size kolaylık sağlayacaktır.

 • Özet Bölümü

Not alma etkinliğinin en önemli yerlerinden biridir. Çünkü anahtar kelimeler ve genel not alma bölümünün bitmesi ile genel çıkarımlar yapacağımız ve kısa cümleler ile özetleyebileceğimiz alan burasıdır. Bazen çok uzun notlar alabiliriz. Bu notların özet bölümlerine bakarak notun hangi konuda olduğu ve önemli yerlerini hızlıca öğrenebilir ve zaman kazanabilirsiniz.

Sağlık Atölyesi Cornell Not Alma A4 Sayfa Tasarımı

Yukarıda yer alan tasarımı bilgisayarına kaydedip, çıktı alarak not alma denemeleri yapabilirsiniz.

Not alma kağıdının PDF formatını buradan indirebilirsiniz. 

Yakında not alma sayfasının doldudurulmuş halini ayrı bir yazı olarak paylaşacağım.

Yazının sonuna geldik. 

Buraya kadar okumuşsanız not tutmayı çok önemsediğinizi anlıyorum. Umarım yazımız faydalı olmuştur. Katkılarınızı yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Son olarak size not tutma ile ilgili kısa kısa tüyolar vereceğim.

 • Devamlı yanınızda bir not defteriniz olsun.
 • Önemli anları not alın.
 • Kısaltmalar kullanın.
 • Kendi cümlelerinizi kurun.
 • Önemli noktaları notlarınızda şekil içine alın.
 • Daha iyi not almak amaçlı soru sorun.
 • Notları aralıklı gözden geçirin, ilgili notları sınıflandırın.
 • Düzenli notlar almaya çalışın

Yazar Taner Onay

Okur, Düşünür, Yazar, Paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir